Promocje

Materiały Jest 53 produktów.

Podkategorie

 • Agat

  AGAT jest odmianą chalcedonu i występuje w szerokiej gamie kolorów i rodzajów. Agaty są często prążkowane lub nakrapiane i zazwyczaj są nieco przezroczyste. Są kamieniami szlachetnymi o wysokim połysku i są oceniane na 7 w skali twardości Mohsa.

  Agat jest wspaniałym kamieniem szlachetnym, który równoważy umysł, ciało i ducha, a także pomaga zwolnić tempo życia i skoncentrować się. Przekształca negatywną energię w pozytywną. Agat poprawia funkcje umysłowe, koncentrację, percepcję i zdolności analityczne. Jest kojącym i uspokajającym kamieniem szlachetnym, który leczy wewnętrzny gniew, niepokój i pomaga we wzmocnieniu relacji. To kamień wzywający do stabilności i równowagi podczas żonglowania wieloma aspektami swojego życia, jeśli jest się wypalonym życiowo.

  Fizycznie, agat odpowiada za funkcje wzroku, trawienne i macicę. Oczyszcza układ limfatyczny i trzustkę; wzmacnia naczynia krwionośne i leczy schorzenia skóry. Jest również wspaniały na nieprzespane noce, ponieważ działa uspokajająco.

  Agat - ten to jest! Nie nadążysz, choćbyś i w sto koni. Ledwie myśl Ci przyjdzie jedna..., na nic ona. Patrzysz..., patrzysz głębiej, oczy zamykasz, widzisz i... marzysz.
  Od zagadki: ametyst to czy agat? Nie wiesz? Wiesz? Zgadujesz... A te kręgi, to co to? Kamyk rzucony w studnię..., w rzekę może, co płynie i nie zatrzymasz jej niczym. Jeszcze dalej... Wstążki czegoś białego i czarnego, brązu trochę, nieco beżu. Ścieżki? Dokąd? Kręte takie, gdzie prowadzą, co tam znajdziesz, gdy pójść się odważysz? A tam daleko... pejzaż sielski - piasku trochę, chmur niewiele, jakiś łan, a w oddali, oddali? Dom. Coś z początku, coś z końca.
  I mech znajdziesz łatwo. Gęsty, wilgotny, parujący oparem zauroczenia... Otumani Cię, omami. A ochroni. Ni pająków, ni skorpiona się nie boisz. Ani wilka złego;)
  Kosmos. Rady nie ma, już się nie uwolnisz...

 • Akwamaryn

  Nazwa AKWAMARYN pochodzi z języka łacińskiego i znaczy "woda morska".
  Akwamaryn - przezroczysta odmiana berylu - piękny kamień jubilerski o szklistym połysku i zabarwieniu od zielononiebieskiego do intensywnego błękitu, szczególnie poszukiwane i cenione są te o intensywnie niebieskim wybarwieniu.
  W ezoteryce akwamaryn rozjaśnia i poprawia stan umysłu, inspiruje i poprawia percepcję. Pomaga pozbyć się zazdrości, lęku, niepokoju i innych złych emocji. Akwamaryn niesie ze sobą światło i spokój.

 • Amazonit

  AMAZONIT czyli kamień amazoński jest minerałem rzadkim i należy do gromady krzemianów, jest niebieskozieloną lub zieloną odmianą mikroklinu.
  Jako kamień półszlachetny jest poszukiwany i ceniony przez kolekcjonerów, ma również zastosowanie w jubilerstwie oraz w przemyśle ceramicznym i szklarskim.
  Minerał ten występuje między innymi we Włoszech, Norwegii, Rosji, również w Polsce na Dolnym Śląsku, w Karkonoszach i Górach Izerskich. Wbrew nazwie nie występuje w Amazonii.
  Przez starożytnych Amazonit był nazywany kamieniem młodości, gdyż według wierzeń noszony przy skórze pozwalał zachować jej młodość i jędrność. Zaś według ezoteryków kamień ten przywraca nadzieję i optymizm, pomaga odzyskać spokój i harmonię w trudnych czasach, ułatwia pozbycie się smutku i przygnębienia.

 • Ametyst

  AMETYST powstaje w formie długich, pryzmatycznych kryształów w geodach lub pustych skałach. Geody powstają, gdy w skale wulkanicznej znajdują się puste przestrzenie. Gdy skała ochładza się, nasycona minerałami woda, gazy i materiał wulkaniczny destylują i ulegają krystalizacji. Kiedy kryształy twardnieją - tworzą ametyst. Chociaż na ogół ma bardziej głęboką purpurę, kamień ten może również mieć czerwonawo-fioletowy odcień lub jasnofioletowy przechodzący w liliowy.

  Zobacz, jaki ten ametyst jest smutny. I cichy - położony w cieniu. Jaki blask? Chyba tylko poświata fioletu i czerni jakiejś żałobnej. Zamknięty i zadumany. Nie poruszysz w nim żadnej struny - napięte do granic, choć spokój w nim widzisz tylko. Może zwątpienie jeszcze... Zerwać możesz jedynie - tę strunę którąś, tę nadwątloną, bo szarpaną nieustannie od czasów zamierzchłych... Jak człowiek z kielichem wina popijanym dla... nie dla przyjemności, dla zapomnienia.

  Połóż w słońcu!!! Nie powstrzymasz tych iskier i nutek! I tej zmienności niewiarygodnej! Niespodzianie strzela uśmiechami i przygasa na chwilkę krótką, i mieni się szczebiotem prawie dziecięcym - do różu podobnym, i powagą mężczyzny dojrzałego wpada w zamyślenie z refleksją krótką, a celną, jak błysk zachodzącego słońca w szczelinie chmury - nasycony strużką ciemnej krwi. A może kobieta to, może to ona stateczna taka się wydaje, a na policzku rumieniec ciemny skrywany ciężkim kosmykiem włosów ... od czego on - ten pąs i ten uśmiech na ustach, powstrzymywany z trudem? Od wina..., co kropla została na...?

  Ogrzej go jeszcze, ogrzej bardziej. Daj mu słońca do woli i jeszcze więcej. Więcej niż chce, i więcej niż wydaje się możliwe dawanie. Oślepi Cię bielą przejrzystą. Nie jak kryształ! I nie jak... Jak nic więcej. Zamkniesz oczy w pierwszym odruchu - zabolało...? To nie ból, to zachwyt...

 • Amonity

  Biżuteria z amonitami. Zapraszam!

 • Apatyt

  Nazwa APATYT pochodzi z języka greckiego i oznacza zwodzić, oszukiwać, łudzić, ponieważ często jest mylony z innymi minerałami. Apatyt jest minerałem szeroko rozpowszechnionym i należy do gromady fosforanów, ma również szerokie zastosowanie w przemyśle jako źródło pozyskiwania fosforu.
  Przezroczyste i pięknie wybarwione kryształy maja zastosowanie w jubilerstwie.
  W ezoteryce apatyt jest kamieniem inspiracji - pomaga wydobyć z siebie pokłady energii i kreatywności, poprawia ekspresję, zwiększa motywację, mobilizuje do pracy nad sobą i pomaga wyzbyć się wątpliwości.

 • Awenturyn

  AWENTURYN jest minerałem z gromady krzemianów, odmianą kwarcu o barwie zielonej lub czerwonej. Jest minerałem rzadkim stosowanym w jubilerstwie i rzeźbiarstwie, dawniej był również wykorzystywany do wykonywania naczyń. Nazwa awenturyn pochodzi z języka włoskiego "per aventura", czyli "przez przypadek", ponieważ we włoskiej hucie szkła przez przypadek wytworzono imitację awenturynu, zanim jeszcze ten został odkryty w naturze. W ezoteryce jest znany jako kamień bogactwa i obfitości, należy go nosić zawsze przy sobie. Według ezoteryków kamień ten pozytywnie nastraja do życia, przynosi spokój i spełnienie, daje poczucie własnej wartości, pozwala ze spokojem patrzeć w przyszłość.

 • Bawole oko

  BAWOLE OKO jest brązową lub czerwonobrązową odmianą kwarcu i wykazuje efekt kociego oka w postaci jasnej smugi przypominającej źrenicę, przemieszczającej się w trakcie obracania. Współcześnie jest stosowany w jubilerstwie, jako kamień kolekcjonerski i ozdobny. Z bawolego oka wyrabiana jest biżuteria artystyczna oraz drobna galanteria.
  W ezoteryce ten kamień uważany jest za korzystny dla zodiakalnych Bliźniąt, Lwów i Wag.

 • Bursztyn

  Na straganie sobie leży. Dużo tego. Nie spojrzysz nawet? Nie weźmiesz mnie? Jam BURSZTYN. Że topielec? A, no pokaż mi drugiego takiego, wysłonecznionego, a przez szmat czasu topionego i tężejącego. Łatwo nie było. Ale ta kropla nabrzmiała spłynęła w końcu. I zastygła. Kamień.
  Zaborczy nie jestem. Czasem tylko mucha jakaś głupia i ciekawska - nieszczęsna - wpadła i zastygła ze mną. Że miód, myślała? A nie wiedziała nieboga, że miód - jest i tak - ma pecha kwaśnego? I po co lazła? Niedźwiadka małego nikt jeszcze nie widział, a łasuch z niego wielki przecież. I niedźwiadka małego nie zobaczy nikt. Bo wszystko, co bezbronne takie, jak te misie, na łaskach specjalnych u mnie...

 • Chalcedon

  CHALCEDON jest szeroko rozpowszechnionym pospolitym minerałem, odmianą krzemionki. Jego nazwa pochodzi od miasta Chalcedon leżącego w Azji Mniejszej. Już od starożytności ma szerokie zastosowanie do wyrobu narzędzi, pieczęci i portretów (kaamee).
  Obecnie piękne, opalizujące i mleczne okazy są stosowane w jubilerstwie, jest również bardzo ceniony przez kolekcjonerów jako kamień ozdobny i kolekcjonerski.
  Chalcedon stosowany jest w mechanice precyzyjnej oraz do wyrobu kul w młynach kulowych.
  Ezoterycy cenią ten kamień za jego wybitne właściwości ochronne - wzmacnia pozytywne i niweluje negatywne wibracje.
  Kamień ten  harmonizuje emocje, działa kojąco i uspokajająco, optymistycznie nastawia do zmian w życiu.

 • Chryzokola

  CHRYZOKOLA - minerał z grupy krzemianów, dość pospolity i szeroko rozpowszechniony. Pod względem chemicznym jest uwodnionym krzemianem miedzi. Należy do tej samej grupy kamieni co malachit i turkus, z którymi często tworzy mieszaniny.
  Chryzokola w dawnych czasach była wykorzystywana do łączenia elementów ze złota. Obecnie przez swą kruchość ma niewielkie zastosowanie w jubilerstwie. Aby ja wykorzystać stosuje się powłokę stabilizującą.

 • Cyrkonia

  CYRKONIA czyli kubiczny tlenek cyrkonu mimo tego, że jest kamieniem syntetycznym nie posiadającym swojego odpowiednika w naturze jest zaliczana do kamieni szlachetnych.
  Cyrkonia jest całkowicie bezbarwna jednak przez dodanie w procesie technologicznym różnych tlenków barwi się na różne kolory np: chromu na kolor oliwkowy, ceru - pomarańczowy, miedzi - żółty, kobaltu - liliowy, wanadu - zielony, erbu na kolor różowy.
  Cyrkonia ze względu na swoje właściwości optyczne przez wiele lat była najlepszą imitacja diamentu, aż do momentu powstania syntetycznych diamentów takich jak moissanit i GE POL.

 • Cytryn

  CYTRYN jest pięknym i rzadkim kamieniem szlachetnym, jest to jedna z odmian kwarcu o jasnożółtej barwie. Najpiękniejsze i najczystsze okazy są wydobywane w Brazylii, poza tym spotyka się go na Madagaskarze i w Rosji. Dzięki swojej bladożółtej barwie, cytryn jest bardzo ceniony w jubilerstwie i złotnictwie oraz jako cenny kamień kolekcjonerski. Zdaniem ezoteryków cytryn jest kamieniem rozwoju duchowego. Przypisywane są mu cechy wzmacniające poczucie własnej wartości i pewności siebie. Pomaga w realizacji zamierzonych celów dlatego polecany jest dla osób lękliwych, nadwrażliwych i niepewnych siebie. Cytryn niesie ze sobą optymizm i pozytywne nastawienie do świata.

 • Czaroit

  Biżuteria z czaroitu.

 • Diament

  DIAMENT jest jednym z najbardziej znanych i poszukiwanych kamieni szlachetnych. Jest najtwardszą znaną substancją występującą w przyrodzie. Diamenty były stosowane jako kamienie dekoracyjne od czasów starożytnych.

  Twardość diamentu i jego wysoka dyspersja światła - nadając diamentowi charakterystyczny blask - sprawiają, że nadaje się on do zastosowań przemysłowych i jest pożądany jako biżuteria. Diamenty są tak popularnym towarem, że powstało wiele organizacji zajmujących się ich oceną i certyfikacją w oparciu o kolor, szlif, przejrzystość i karaty. Inne cechy, takie jak obecność lub brak fluorescencji, również wpływają na atrakcyjność, a tym samym na wartość diamentu używanego w biżuterii.

  Uważa się, że diamenty mają wiele pozytywnych mistycznych atrybutów i właściwości leczniczych. Diament jest związany z aktywacją siódmej czakry, Sahasrary, jednocząc umysł z ciałem. Chociaż diament jest uważany za najmocniejszy kamień szlachetny, jest również uważany za kamień o wyjątkowej mocy, ponieważ jest w stanie dotrzeć do nas i otworzyć wiele duchowych drzwi. Być może dlatego diamenty reprezentują prawdę. Symbolizują także doskonałość ze względu na swoją niezniszczalność.

 • Diopsyd

  DIOPSYD jest pospolitym minerałem z grupy krzemianów zaliczany do piroksenów. Kryształy tego minerału w zależności od zawartości chromu, manganu żelaza czy magnezu mogą mieć zabarwienie zielone, fioletowe, niebieskie, szare aż do prawie czarnej, zdarzają się też kryształy przezroczyste.
  Diopsyd jest szeroko rozpowszechnionym minerałem skał metamorficznych bogatych w wapń.
  Występuje między innymi w Niemczech, Austrii, Włoszech i Rosji.
  Diopsyd jest ceniony przez kolekcjonerów, a czyste kryształy tego minerału są wykorzystywane w jubilerstwie do wyrobu biżuterii.
  Zdaniem ezoteryków diopsyd dba o pozytywne nastawienie do życia, niesie ze sobą harmonię i równowagę. Pomaga też wyzbyć się złych przeżyć i doświadczeń z dzieciństwa.

 • Fluoryt

  Nazwa FLUORYT pochodzi z łacińskiego fluere (płynąć), ponieważ jest stosowany jako topnik. Jest pospolitym minerałem z gromady halogenków, Występuje w formie żył hydrotermalnych. Fluoryt jest poszukiwany i ceniony przez kolekcjonerów, znajduje też zastosowanie w jubilerstwie oraz jako kamień rzeźbiarski.

 • Granat

  A o czym to opowiadać będzie? Kamień, co na drodze? Pocisk, co w strzępy rozerwać może? Czy owoc, co słodki i cierpki zarazem. Pragnienie ugasi w mgnienie, a poplami, że nie zmażesz tego. GRANAT.
  Sam świetlisty, a i Ciebie prześwieci na wskroś. Wszystkie kolory jego prócz jednego – błękitnego. Czy to gwiazda nieznana nikomu, z konstelacji uciekła, jedna taka w kosmosie ukrywa się wciąż? Czy kota dzikiego źrenicy to błysk?
  Czy moc posiada tajemną? Niepotrzebna mu moc taka. Sam jest mocą i siłą, choć nie diament to… jeszcze…

 • Hematyt

  Dziwna to postać - HEMATYT. Opowiedzieć trudno. Szorstki i skrwawiony.
  I skrytokrystaliczny - o tak. Powiedzą - żelaziak czerwony. I tyle. I tyle??? Ha! Wypoleruj go, a zobaczysz. Niełatwe to zadanie, mocy wymaga… kosmicznych. I w dłoniach Ci się ukaże jego obraz lśniący. Lśni boleśnie - nie utrzymasz. Dłoń otworzysz - umknie. W kosmos Ci uleci. A na rękach, co? Ochra to czerwona?
  Możesz go mieć, jeśli krwi się nie boisz … i czekania…

 • Hemimorfit

  HEMIMORFIT to minerał z gromady krzemianów. Należy do minerałów rzadkich, rozprzestrzenionych tylko w niektórych rejonach Ziemi - chociażby w Polsce, w okolicach Tarnowskich Gór (w śląsko-krakowskich złożach kruszców cynku i ołowiu).

  Hemimorfit bierze swoją nazwę od greckich słów hemi ("połowa") i morph ("kształt"), ponieważ każdy koniec kryształu hemimorfitu ma inny kształt. Jeden koniec to przeważnie pojedyncza ścianka, podczas gdy drugi jest spiczasty, w kształcie piramidy.

  Chociaż od setek lat ten pospolity kamień był znajdowany w górnych warstwach złóż cynku, hemimorfit został zidentyfikowany dopiero w XIX wieku. Wcześniej często uważano, że jest to coś bardziej powszechnego: chryzokola, turkus, kalamina smithsonit i inne. W rzeczywistości to James Smithson, mineralog ze Smithsonian Institute, po raz pierwszy zdał sobie sprawę w 1803 roku, że hemimorfit i smithsonit to w rzeczywistości dwa różne minerały – mimo że są bardzo podobne do siebie i często występują razem.

  Hemimorfit otrzymał swoją oficjalną nazwę w 1853 roku od niemieckiego mineraloga Gustava Adolpha Kenngotta.

  Uważa się, że hemimorfit jest kamieniem empatii, wspierającym współczucie we wszystkich interakcjach międzyludzkich. Uważa się również, że pomaga w komunikacji uczuć i regulacji wewnętrznych emocji. Praktycy opowiadają się za hemimorfitem jako kamieniem wspomagającym odrywanie się od ego i prowadzenie do duchowego rozwoju. W sferze fizycznej uważa się, że hemimorfit jest w stanie łagodzić hormonalne bóle głowy, zmniejszać ból związany z wrzodami i wspomagać utratę wagi.

  Chociaż hemimorfit nie jest oficjalnym kamieniem narodzin, jest ściśle związany ze znakiem zodiaku Wagi. Uważa się, że wspiera czakry serca, trzeciego oka i korony.

 • Hessonit

  HESSONIT jest odmianą grossularu zaliczanego do grupy granatów. Hessonit ze względu na swoją barwę nazywany jest kamieniem cynamonowym.

 • Howlit

  HOWLIT.
  Wejdziesz? Możesz – otwarte. Tylko… po co?
  Po to.
  Turkusem zostać może i… czym zechcesz. Sam – biały jest. Dodasz błękitu – niebo… a może oczy czyjeś? Różu dosypiesz niewiele – zorza…, a nie policzek zarumieniony lekko? Dolej wina! Dużo dolej! Piekło to, czy… wargi jakieś spragnione? A, gdy czerni tam włożysz? Noc. Ciemna. A blask od czego? Od Słońca. Tak – od Słońca. Skąpe nie jest – daje blasku , ile trzeba i kto potrzebuje. Księżyc w potrzebie – dostał, ile chciał i więcej nawet.
  Twoja wola, czym będzie. Tęsknotą, światłem, zapomnieniem…
  Jaka wola Twa…?

 • Iolit

  IOLIT zwany także kordierytem, ijolitem, dichroitem, a także "kompasem wikingów".
  Jest to rzadki minerał z grupy krzemianów. W niektórych kryształach można zaobserwować efekt kociego oka.
  Kordieryt dzięki swoim własnościom pleochroicznym był używany przez żeglujących Wikingów do określenia pozycji słońca przy zachmurzonym niebie, a nawet po jego zmierzchu. W dzisiejszych czasach jest także stosowany w lotnictwie jako element "kompasu zmierzchu". Ponadto kordieryt jest rzadkim, cennym i cenionym minerałem przez kolekcjonerów i jubilerów.

 • Jadeit

  JADEIT jest rzadkim minerałem z gromady krzemianów, zaliczanym do piroksenów o barwie od białej, przez żółtą, zieloną fioletową do czarnej. Jadeit swoją nazwę zawdzięcza hiszpańskim konkwistadorom, którzy często nosili wykonane z niego amulety i nazywali go "piedra de ijada", czyli kamień lędźwiowy lub nerkowy. Jadeit jest poszukiwanym materiałem rzeźbiarskim, cenionym kamieniem kolekcjonerskim, dekoracyjnym i ozdobnym. Stosowany jest również w jubilerstwie do wyrobu biżuterii. Zdaniem ezoteryków jest to święty kamień mądrości, równowagi, długowieczności władzy i płodności. Wykonane z jadeitu amulety chronią przed czarami i złymi duchami.

  To nie nefryt. To jadeit. Żad. Imperialny - mówią. A czemu tak? No, dlaczego? Ani wielki zanadto, ni zaborczy specjalnie…
  Ani skąpy też swoich myśli, jak Nefryt - przyjaciel. Nie pomylisz się, gdyś uważny.
  Łagodny chłód powietrza po deszczu w dzień upalny. Zieloność nadziei wysp odległych, co nie widzisz ich, bo za horyzont skryte. I spokój, i harmonia. Cisza łąki, co o świtaniu senna jeszcze. Usłysz ją, bo krótka i ulotna to cisza. Gwar ją spłoszyć może, nim pragnienie ugasić zdołasz.
  Już nie wahaj się. Chodź… na te wyspy szczęśliwe…
                                                                                                           

 • Jaspis

  JASPIS zmienny. Jak kobieta…, jak pogoda w górach… jak świąteczny nastrój…
  Szmaragd, koral, bursztyn, opal, agat, turkus… i co jeszcze? Zmienny… czy udaje? Asekuracja zmyślna taka? Pytanie, czym jest, a czym nie. Czym nie był i nie będzie czym.
  Jest TYM, czym JEST. I nie słuchaj go, gdy mówi, że diabłu duszę sprzedał. Na co diabłu dusza taka, co rogata - owszem, jest i tyle tylko z jej piekielnych zalet. Aniołom się za to przydać może wielce. Nauczą się, jeśli chętne nauk, czego nie wiedzą jeszcze.
  Czyś jest Anioł? Ucz się, ucz…

 • Kamień księżycowy

  KAMIEŃ KSIĘŻYCOWY jest odmianą ortoklazu, kryształy tego minerału swoją srebrzystoperłową lub jasnoniebieską opalescencję zawdzięcza listewkowatym wrostkom albitu.
  Kamień księżycowy od wielu lat cieszy się niesłabnącym uznaniem.
  Swoją nazwę zawdzięcza niezwykłej poświacie przywodzącej na myśl światło księżyca.
  Owa wzbudzająca zachwyt bladobłękitna barwa jest efektem adularescencji.
  Najpiękniejsze okazy kamienia księżycowego o niezwykłej przejrzystości i czystości wydobywa się we wsi Meethiyagoda na Sri Lance, ale spotykany jest również w innych krajach (Indie, USA, Rosja).
  W wielu kulturach kamień księżycowy jest uważany za święty, kamień magiczny.
  Arabskie kobiety, by zapewnić sobie płodność noszą go wszyty w ubranie, zaś w Indiach jest uważany za kamień marzeń sennych, przynoszącym miłe doznania śniącemu.
  W ezoteryce kamień księżycowy otoczony jest aurą mistycyzmu i magii, nazywany również kamieniem kochanków wzmacniającym miłość. Ponadto przypisuje się mu zdolności wzmacniające intuicję, przeczucie oraz zdolność jasnego myślenia.

 • Kamień słoneczny

  KAMIEŃ SŁONECZNY jest odmianą skalenia, wykazującą się efektem awenturyzacji, która przejawia się w widocznych migotliwych refleksach żółtych i zielonych.
  Jest minerałem rzadkim, stosowanym w jubilerstwie, przemyśle kamieniarskim, używany jest też jako kamień rzeźbiarski.

 • Karborund

  KARBORUND, pod względem chemicznym jest węglikiem krzemu. Minerał ten w naturze występuje bardzo rzadko jako moissanit. Poza walorami estetycznymi jego cechą jest niezwykła twardość i wysoka odporność termiczna.
  W czystej postaci wykorzystywany jest do wyrobu biżuterii zamiast diamentów. W przemyśle jest szeroko stosowany do powlekania powierzchni ciernych.

 • Karneol

  KARNEOL czyli krwawnik jest półprzezroczystą odmianą chalcedonu o barwie czerwonej, koralowoczerwonej, pomarańczowej lub brązowoczerwonej. Karneol w świetle ultrafioletowym wykazuje zdolność do biało-niebieskiej fluorescencji, a odmiana pochodząca z Indii w ultrafiolecie świeci zielonkawożółtym światłem. Dawniej karneol był stosowany do wyrobu pieczęci, współcześnie stosowany jest do w grawerstwie i jubilerstwie do wyrobu biżuterii: korali, wisiorów oraz drobnej galanterii. Szczególnie poszukiwane są czyste okazy o czerwonym wybarwieniu. Zdaniem ezoteryków karneol ma właściwości uspokajające, oczyszcza umysł, poprawia koncentrację chroni przed gniewem i złością. Karneol, to kamień odwagi dostarcza energii witalnej i sprzyja kreatywnemu myśleniu. Osobom nieśmiałym pomaga w wyrażaniu emocji, a do ogniska domowego wnosi spokój i harmonię.

 • Kocie oko

  KWARCOWE KOCIE OKO – zielonoszara, szara, niebieska lub niebieskozielona, szarobrunatna, żółtozielona, a nawet biała, nieprzezroczysta odmiana kwarcu, wykazująca optyczny efekt kociego oka w postaci przemieszczającej się (w trakcie obracania kamienia), pasowej migotliwości lub jasnej smugi przypominającej wyglądem źrenicę kociego oka. Efekt ten powodują włókniste wrostki azbestu amfibolowego lub/i azbestu chryzotylowego. Kwarcowe kocie oko jest minerałem bardzo rzadkim.

 • Koral

  KORAL to nazwa rodzajowa nadana rodzajowi koralowców morskich, Corallium. Cechą wyróżniającą szlachetne korale jest ich trwały i intensywnie zabarwiony na czerwono lub różowo-pomarańczowy szkielet, z którego wykonuje się biżuterię. Biżuteria z korala została znaleziona w starożytnych egipskich i prehistorycznych pochówkach europejskich i jest wytwarzana do dnia dzisiejszego. Był szczególnie popularny w epoce wiktoriańskiej.

  Intensywne połowy, szczególnie w płytkich wodach, zniszczyły ten gatunek wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Rybołówstwo - a obecnie i zmiany klimatyczne - zagrażają ich trwałości.

  Niektórzy uważają, że noszenie korali przywraca spokój i ukojenie w sercu oraz pomaga zaprosić miłość do Twojego życia. Tym, którzy chcą wprowadzić zmiany w swoim życiu, koral pomaga uwolnić się od przeszłości i zwrócić się ku nowym perspektywom.

  Ze względu na swój czerwony blask uważa się, że koral wspomaga układ krążenia w organizmie, oczyszczając krew osoby, która go nosi. Jego obecność ma stymulować i odżywiać komórki krwi oraz szpiku kości.

  Koral jestem. Zwyczajnie koralowy - myślisz. Ni to cegła - zdaje Ci się - ni owoc czerwony jaki...
  Mało Ci się jeszcze zdaje.
  A biały gdybym był, niczym perła? A gdzie perlistość - powiesz? Czarny, rosochaty - nie podoba Ci się...
  Zbyt mało to jeszcze. A gdy - jeśli spadnę gradem - sady wiśniowe w pąkach Ci przypomnę? Mało...
  Pelle d' angelo - cherubina okrycie Ci przyniosę - dla osłony. Jeszcze??? Rosa palido - lekkim winem Cię upiję, gdy pić będziesz zachłannie... Dla ochłody?
  Rosso, Rosa vivo, Rosso scurro... Carbonetto - Fuoco! Ogień. Nie obawiaj się, nie poparzę...

 • Kryształ górski

  KRYSZTAŁ GÓRSKI jedną z odmian kwarcu, całkowicie bezbarwną, o nieskazitelnej czystości i silnym połysku.
  Cechy te sprawiły, że często był utożsamiany z diamentem.
  Nazwa kryształ górski (kamienny kryształ) pochodzi z języka greckiego - krystallos, co dawniej znaczyło lód.
  Grecy wierzyli, że kryształ górski jest lodem zamrożonym przez bogów.
  Według ezoteryków jest kamieniem uniwersalnym, bez którego żaden z nich nie może się obejść.
  Kryształ górski jest niezastąpiony w pochłanianiu negatywnych wibracji i jest swego rodzaju tarczą odbijającą negatywną energię.
  Ezoterycy bardzo sobie cenią właściwości wzmacniające pozytywną energię oraz jego ochronną moc.
  Kryształ górski tworzy pomost między światem materialnym i duchowym, niezbędny w medytacji, poprawia jasność myślenia, pomaga w dotarciu i poznaniu samego siebie.

 • Krzemień pasiasty

  KRZEMIEŃ PASIASTY - piękna odmiana krzemienia. Krzemień pasiasty jest określany mianem "polskiego diamentu" i wyróżnia się wysoką twardością i niepowtarzalnymi deseniami. Krzemień pasiasty jest ceniony przez geologów, kolekcjonerów i jubilerów. Ze względu na swoją rzadkość - jego złoża występują wyłącznie w Polsce - stał się modny i poszukiwany na całym świecie.

 • Kunzyt

  KUNZYT (także: kuncyt, kunzit) jest minerałem z gromady krzemianów, różową odmianą spodumenu. Jest to minerał rzadki i ceniony przez jubilerów. Minerał ma zabarwienie przeważnie różowe, lub fioletowo-różowe wywołane obecnością manganu, a niektóre kryształy wykazują efekt kociego oka.
  Kunzyt jest kruchy i nieodporny na wzrost temperatury. Pod wpływem światła słonecznego może stracić swoją intensywną barwę - dlatego należy przechowywać go w zacienionym miejscu.

  Jest kamieniem, którego pole elektromagnetyczne silnie oddziałuje na relacje z innymi ludźmi. Buduje w nas poczucie wartości oraz dodaje energii, która jest pomocna przy pokonywaniu codziennych trudności. W ezoteryce jest nazywany kamieniem bezwarunkowej miłości, oczyszcza aurę z negatywnych wibracji, poprawia samopoczucie, uspokaja, poprawia zdolność do medytacji i koncentracji. Kunzyt sprawia, że stajemy się atrakcyjni, czarujący, delikatni i subtelni. Działa jak magnes przyciągający pomocnych nam ludzi. Pomaga odnaleźć własną drogę w życiu i pobudza potrzebną w tej podroży wytrwałość i dyplomację.

  Kunzyt według medycyny niekonwencjonalnej wspomaga prawidłową pracę nerek i płuc, wzmacnia serce, poprawia ukrwienie narządów i skóry, łagodzi napięcia w rejonie karku i barków, pomaga w chorobach zaburzenia łaknienia, epilepsji, schizofrenii i psychozach maniakalno-depresyjnych, zmniejsza bóle menstruacyjne i reguluje cykle miesiączkowe. Pomaga w leczeniu chorób krwi np. anemii czy białaczki, zapobiega procesowi starzenia narządów oraz skóry i pomaga wyjść z nałogów.

 • Kwarc

  KWARC, jest najpospolitszym minerałem na ziemi, wyroby z kwarcu są znane od początku epoki kamiennej.
  W dzisiejszych czasach poza jubilerstwem, kwarc ma szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, od budowlanego po medycynę.

 • Kyanit

  KYANIT - cyjanit, dysten... Polimorficzna odmiana krzemianu glinu. Kyanit zwykle ma barwę niebieską, ale jest spotykany również zielony, żółty, różowy i czarny. Bezbarwne okazy są niezwykle rzadkie. Cyjanit jest cennym kamieniem kolekcjonerskim, stosowany jest również w jubilerstwie i przemyśle jako materiał ogniotrwały.

 • Labradoryt

  LABRADORYT - jego nazwa pochodzi od miejsca, w którym go znaleziono - Labradoru, kanadyjskiej prowincji na wyspie Paul. Eskimosi kiedyś nazywali labradoryt „kamieniem ognia” i używali jego sproszkowanych form do leczenia różnych dolegliwości. Kamień ten po raz pierwszy opisali morawscy misjonarze z końca XVIII wieku, wprowadzając go na rynek europejski. Labradoryt nie występuje jednak wyłącznie w Kanadzie i można go również znaleźć w Meksyku, Rosji i Finlandii. Od momentu odkrycia labradoryt jest bardzo poszukiwanym kamieniem do wyrobu biżuterii. Poza zastosowaniami jubilerskimi, labradoryt był wykorzystywany do produkcji szkła, budowy dróg i ceramiki.

  Labradoryt jest najbardziej znany ze swoich wspaniałych błysków koloru zwanych labradoresencją, spowodowanych przez splatanie się płytek wewnątrz kryształu. Dodatkowe kolory, które widzisz w labradorycie, są spowodowane załamanym światłem przemieszczającym się z różnymi prędkościami przez warstwy i wychodzącym jako fala o różnej długości.

  Labradoryt jest uważany za niezwykle duchowy kamień, szczególnie pomocny dla osób, które mają tendencję do przepracowania. Pomaga odzyskać energię, pomagając ciału i duchowi w samoleczeniu. W świecie metafizycznym labradoryt uważany jest za jednego z najpotężniejszych obrońców. Kamień tworzy tarczę dla aur i chroni przed negatywnym wpływem otoczenia. Mówi się, że labradoryt łagodzi negatywną stronę również w nas samych. Labradoryt znany jest ze zmieniających się kolorów, nic więc dziwnego, że ten kamień szlachetny jest znany jako kamień transformacji, wzmacniający siłę woli i wewnętrzną wartość. Mówi się, że labradoryt z kamieni szlachetnych stymuluje czakrę gardła.

  Wyspa – za mało dla niego. Na półwyspie go znajdziesz na pewno. Kruchy i przezierny labradoryt.

  Spękany głęboko i płytko. Szlifem gładkim się starasz - zostają te bruzdy najgłębsze. Fasetem chcesz chronić od ciosu - próbuj. Nie zdążysz - muszli krawędzią się uzbroi i w muszlę zamknie. Zadraśniesz ledwo - rysa biała zostanie. Dłonie… niezdarne zetrą na proch biały. Wyraźnie wielobarwny się staje, gdy siła magnetyczna go muśnie ukradkiem. I migotliwy w barwach tęczy skradzionych.

  I taki perłowy.

  I zielony, bardzo zielony…

 • Lapis lazuli

  LAPIS LAZULI - kamień bogów, jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "lapis", czyli kamień i "azul", co w języku arabskim oznacza "niebieski".
  Jest skałą przeobrażoną w składzie której występują m.in.: lazuryt, sodalit, piryt, diopsyd, skapolit, kalcyt, dolomit, forsteryt, flogopit.
  Lapis lazuli jako kamień półszlachetny znajduje zastosowanie w jubilerstwie oraz jako kamień kolekcjonerski, inkrustacyjny, dekoracyjny, ozdobny i okładzinowy.
  Najcenniejsze złoża lapisu znajdują się w Afganistanie i są eksploatowane od ponad 6 tysięcy lat.
  Starożytni Egipcjanie wierzyli w jego magiczną moc i był on zastrzeżony wyłącznie dla faraonów, symbolizował również oczy boga.
  Bardzo ceniony jest w ezoteryce jako kamień wprowadzający wewnętrzny spokój i harmonię oraz dobry humor, szczęście i radość. Pomaga wyzbyć się stresu, dając uczucie spokoju i czystości.

 • Larimar

  LARIMAR to nazwa handlowa rzadkiej niebieskiej odmiany pektolitu krzemianowego, występującego tylko w Republice Dominikańskiej, w okolicach miasta Barahona.

  Larimar to rodzaj pektolitu lub skały złożonej głównie z pektolitu - kwaśnego hydratu krzemianowego wapnia i sodu. Pektolit występuje w wielu miejscach, ale larimar ma unikalne wulkaniczne niebieskie zabarwienie, które jest wynikiem zastąpienia wapnia miedzią.

  Biżuteria z larimaru jest sprzedawana w Republice Dominikany i innych częściach Karaibów jako lokalna specjalność. Większość produkowanej biżuterii jest oprawiana w srebro, ale czasami wysokiej jakości larimar jest również oprawiany w złoto.

  Larimar został pierwotnie odkryty przez Miguela Mendeza. Na początku otrzymał nazwę "Travelina", lecz później ją zmieniono na cześć imienia córki Mendeza - Larissy, połączonego z hiszpańskim słowem "mar" oznaczającym morze. Początkowo sądzono, że larimar pochodzi właśnie z morza - ale tak naprawdę jest wydobywany w górach Barahona.

 • Lawa wulkaniczna


  Krajobraz wokół skalisto-pustynny. Rozglądasz się, cisza. Cisza…? Jakiś szmer… niewyraźny. Zdawało Ci się… Szumi coś jednak, pomrukuje… Wytężasz wzrok – plama czerwona krwi. Płomień raczej. Nie lękasz się? Podchodzisz? Dotykasz. Ożywiasz. LAWA WULKANICZNA. Żywioł nad żywioły. I jak Woda, i jak Ogień, i jak Ziemia. Jak Powietrze także…
  Zachwyca Cię! I zadziwia! Jej siła - nie ważysz się poddać – to potęga. Już wiesz, bać się trzeba. Porwie, uniesie, rozpali i zabierze ze sobą. Cofasz się jednak. Szukasz ratunku? Nie ochładzaj jej, bo… zastygnie. I nic już.
  Nic? Wspomnieniem pozostanie… najcudowniejszym…

 • Malachit

  MALACHIT jest minerałem szeroko rozpowszechnionym na ziemi, należy do grupy węglanów, jest kruchy i przeświecający ma strukturę pasiastą lub słojową. Malachit ma szerokie zastosowanie jako materiał rzeźbiarski, ozdobny, kolekcjonerski i jubilerski.

 • Masa perłowa i muszla

  MASA PERŁOWA zwana morskim opalem jest pozyskiwana z wewnętrznej warstwy muszli niektórych małżów i ślimaków. Stosowana jest do wyrobu biżuterii oraz jako materiał zdobniczy przy wyrobie np. instrumentów muzycznych.

 • Muszla Paua

  MUSZLA PAUA - opalizujące muszle kolorowo wybarwione (fiolet, błękit, zieleń). Muszle tego rodzaju pozyskiwane ze ślimaków morskich - słuchotek. Ze względu na piękny kolor masy perłowej są wykorzystywane do inkrustacji oraz do wyrobu biżuterii.

 • Nefryt

  NEFRYT - co za imię! Życie. Szczęście.
  Kto od dawien dawna wie, jak docenić moc jego? Naród chiński. Człowiek zwykły nie zrozumie... Kto mówi, że dla zwykłych on? Dla niezwykłych jest. Wilgotno-szklisty, a w środku co? Nie staraj się, nie zobaczysz. A ta zieleń?! Przepych i rozmaitość samej zieleni tylko. Poszukasz cierpliwie, znajdziesz i nie-zieleń. Czerwień nawet - jeśli chcesz. I ostrzem może być , i smokiem. Filiżanką i rogiem obfitości... Czy zdobi? Ba... Twoje najpiękniejsze twarze wydobędzie i uwolni. Lecz! Żmudne jest szlifowanie jego. Wysil się i cierpliwym bądź. Ocalić Cię może. I ocali, pozwól tylko...

 • Obsydian

  Nic Ci nie powiem. Bom OBSYDIAN. Dla ogółu. Dla nielicznych MOŁDAWIAN. Iryzujący. Intrygujący. Irytujący.
  Skąd się wziąłem? Jednorożca ułomek kopyta, co ugrzęzło w śniegu..., może w stokrotkach? A może z łez indiańskiego wodza. Niemożliwe? Wodzowie nie płaczą, powiadasz. Mroczny i nieprzystępny. Nie boisz się wcale? Robisz błąd. Nie doceniasz, co drzemie, a obudzić się może... Grom? Jaki grom? To olśnienie. Jest purpura, jest indygo! Złudzenie...? Nie dowierzasz, nie wiesz.
  Ostrzegałem przecież...

 • Oliwin

  OLIWIN - oliwiny, to grupa krzemianów: krzemian magnezu - forsteryt, żelaza - fajalit, oraz manganu - tefroit i w rzadkich przypadkach krzemian niklu.
  Oliwiny są wykorzystywane do produkcji szkła kwarcowego i materiałów ogniotrwałych, mają też zastosowanie w jubilerstwie oraz jako kamienie kolekcjonerskie.

 • Onyks

  ONYKS - jego nazwa pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „paznokieć”, nawiązującego do przezroczystości białej warstwy tego wielowarstwowego kamienia. Według mitu Kupidyn obcinał paznokcie śpiącej bogini Wenus. Losy zamieniły te wycinki w kamień, aby zapobiec śmierci nawet części Wenus.

  Rzymianie byli ekspertami w gliptografii (rzeźbieniu warstwowych kamieni w celu ujawnienia różnych kolorów) i wykonali piękne pieczęcie z onyksu (biała warstwa na czarnej podstawie) i sardonyxu (biała warstwa na czerwono-brązowej podstawie). Wzory były wycinane w negatywie. Ryciny z negatywem nazywane są wklęsłościami, a te z wypukłym obrazem to kamee. Na Bliskim Wschodzie onyks był kojarzony z czarownikami.

  Onyks jest formą chalcedonu, który jest mikrokrystalicznym kwarcem powstałym we wnękach gazowych lawy. Jego wielowarstwowa struktura jest podobna do agatów. Kiedy kamień ma czarną podstawę i białą górną warstwę, nazywa się to onyksem (czarny onyks jest jednolicie czarnym chalcedonem). Gdy podstawa jest brązowa, nazywa się ją sardonyksem, podczas gdy onyks karneolowy ma czerwoną podstawę.

  Niektórzy uważają, że czarny onyks ma właściwości ochronne, co czyni go korzystnym do noszenia podczas podróży. Mówi się, że jest przydatny w zwalczaniu podstawowych lęków i pomaganiu wyjść poza złe relacje, a także w leczeniu starych ran emocjonalnych. Onyks kojarzył się Rzymianom z odwagą i uważany jest za przydatny, gdy się broni przed niesprawiedliwą krytyką.

  Agat to, czy ONYKS fatalny i mroczny. Powiadają pazur, kopyto... Koziorożce w zgodzie z nim. Choć zielony z rzadka, złoty jest, a czarny przecież. Potęga to. Intelekt i wiedza. Wybranych a odważnych razem - przyjaciel oddany i szczery. Tych nielicznych, co nie zdoła ich przerazić nic prawie. Od pogardy i niesławy Cię osłoni. I szczęście Ci przyniesie i zrównoważenie , choć niewiarygodne to. Odbierze innym..., sobie... - Tobie ofiaruje.

  Zaufaj mu. Da Ci śmierć i odrodzenie...

 • Opal, opalit

  OPAL to ja.
  Woda z górskiego potoku- wartka, bystra, orzeźwiająca i roześmiana. Podejdź bliżej, poczujesz. Woda z kropelką mleka.
  Może wiatr świszczący, co wywraca oceanu głębię, łamie dęby, a kozicom górskim rzuca kłody? Wiatr ze skrzydłem Anioła.
  A jednak to chyba powietrze. Poranne, południowe i o zmierzchu. I wieczorem tęsknym i jeszcze w środku nocy. I o czwartej nad ranem. Otulone mgłą, zroszone mżawką letniego deszczu. W sukni skradzionej Słońcu. A poświata Księżyca spowija ...umysł. W tęczy, co zadziwia, zachwyca, raduje, choć jej dotknąć nie możesz. Nie wiesz nawet, gdzie początek, gdzie koniec.
  Dla mnie zrobisz wszystko...prawie. Tęcza nocą? Niewidoczna..., lecz chroń oczy, jeśli masz zły zamiar.
  Cuda...

 • Peridot

  PERIDOT inaczej zwany chryzolitem jest rzadką, szlachetną i cenną odmianą oliwinu. Ciekawostką jest, to że Perydot znaleziono w próbkach pyłu kosmicznego z sondy Stardust.

 • Perły


  PERŁY hodowlane są naturalnymi perłami powstałymi przy współudziale człowieka polegającym na wprowadzeniu do płaszcza muszli perłopława zarodka, kawałka nabłonka lub innego obcego ciała. Perły powstałe w ten sposób nie są imitacją lecz produktem naturalnym i obecnie stanowią ponad 90 % handlu perłami. Hodowlane perły dzielimy na słonowodne (farmy na morzu) i słodkowodne (farmy w jeziorach). Obecnie liczne farmy możemy spotkać w Japonii, USA, Australii, i Azji Południowej.
  By najdłużej zachować piękno i połysk pereł powinno się o nie odpowiednio dbać.
  Perły należy chronić przez środkami chemicznymi do czyszczenia biżuterii na bazie kwasu, amoniaku czy wybielacza.
  Również przed perfumowaniem i nakładaniem lakieru do włosów należy zdjąć perły i odczekać kilka minut, by związki lotne odparowały.
  Nie należy również czyścić pereł ultradźwiękami oraz wystawiać ich na długotrwałe działanie promieni słonecznych.
  Perły powinno się przechowywać w miękkim woreczku z naturalnej tkaniny, oddzielnie od pozostałej biżuterii. Co jakiś czas perły powinno się delikatnie umyć w roztworze szarego mydła i osuszyć w miękkiej naturalnej ściereczce. Jeśli będziemy się z perłami delikatnie obchodzić odpłacą nam swoim nieprzemijalnym pięknem.
  Dawniej wierzono, że perły są łzami aniołów. W dzisiejszych czasach są symbolem czystości, szczerości, niewinności, piękna i kobiecości. Zdaniem ezoteryków perły pomagają w samoakceptacji, mają działanie ochronne oraz uwydatniają takie cechy jak honor i lojalność.

 • Piryt

  PIRYT - "złoto głupców" jest szeroko rozpowszechnionym minerałem w skorupie ziemskiej i występuje prawie we wszystkich typach skał. od starożytności jest wykorzystywany do wyrobu ozdób i biżuterii oraz do rozpalania ognia. W dzisiejszych czasach stosuje się go do wyrobu farb mineralnych, wyrobu biżuterii oraz jako atrakcyjny kamień kolekcjonerski.

 • Rodonit

  RODONIT jest rzadkim minerałem z grupy krzemianów, jego nazwa pochodzi od greckiego słowa "rhodon" czyli róża. Rodonit znajduje zastosowanie jako materiał dekoracyjny. Ciekawostką jest, to że okładziny ścian w metrze moskiewskim są zrobione właśnie z tego minerału.
  Bywa też używany w jubilerstwie, do produkcji drobnych przedmiotów użytkowych oraz jako kamień kolekcjonerski.

 • Rubin

  RUBIN jest minerałem z gromady tlenków i podobnie jak szafir jest odmianą korundu. Jest to bardzo rzadki i wysoko ceniony kamień szlachetny o barwie od bladoróżowej do krwistoczerwonej. Niektóre okazy wykazują polichroizm, czyli zmienność barw w zależności od polaryzacji światła, oraz luminescencję, czyli zjawisko emisji fal świetlnych (zimnego świecenia). Znane są również okazy wykazujące fluorescencję - zjawisko emitowania światła przez wzbudzony atom lub cząsteczkę w kolorach jasnożółtym i kremowym. Niezwykle rzadko spotykane są okazy rubinu zawierające wrostki rutylu wywołujące zjawisko asteryzmu – rubin gwiaździsty oraz efekt kociego oka. Wszystkie te cechy sprawiają, że rubin należy do najcenniejszych kamieni szlachetnych. Niesłychanie rzadkie i bardzo cenne są również rubiny o barwie tzw. "czerwieni krwi gołębiej" czyli czerwieni o delikatnym niebieskawym odcieniu.
  Rubin znajduje zastosowanie z automatyce, elektronice i mechanice precyzyjnej oraz jako element nowoczesnych laserów rubinowych. Jednak największe znaczenie ma w jubilerstwie do produkcji bardzo drogiej biżuterii.
  Przez ezoteryków jest nazywany kamieniem miłości, ciszy i spokoju. Medytacja z rubinem pomaga wyzbyć się przejawów zła, negatywnych emocji, napięć i zmęczenia, pomaga wzmocnić ducha i otworzyć się na przepływ uzdrawiającej energii.

 • Sodalit

  Biżuteria z sodalitu.

 • Spinel

  SPINEL - rzadki i cenny minerał z gromady tlenków, zaliczany do grupy spineli. Minerał ten znajduje zastosowanie w przemyśle do produkcji materiałów ściernych, zegarmistrzostwie. Jest również bardzo ceniony w jubilerstwie, wykonywana jest z niego bardzo cenna biżuteria.

 • Swarovski

  Wszystkie kryształy Swarovski użyte do moich prac są oryginalne i posiadają certyfikat autentyczności. Zaopatruję się bezpośrednio u producenta, dzięki czemu ceny mojej biżuterii z wykorzystaniem kryształów Swarovski na pewno będą dla Państwa atrakcyjne.

 • Szafir

  SZAFIR jest niebieską odmianą korundu, to bardzo rzadki  i wysoko ceniony minerał z gromady tlenków.
  Niektóre odmiany szafiru wykazują wielobarwność, czyli zjawisko, zmiany barwy w zależności od polaryzacji światła, a nawet luminescencję czyli zjawisko emisji fal świetlnych. Bardzo piękne i wysoko cenione są szafiry gwiaździste.
  Ze względu na swoją dużą twardość szafir jest stosowany w przemyśle precyzyjnym, do wyrobu igieł gramofonowych oraz jako ośrodek czynny w nowoczesnych laserach.
  Jednak największe zastosowanie ma w jubilerstwie do wyrobu drogiej biżuterii oraz jako wyjątkowo atrakcyjny kamień kolekcjonerski.
  Najbardziej znanym przedstawicielem tego minerału jest 400 karatowy Blue Belle of Asia, który jest przechowywany i pilnie chroniony w sejfie kamieni szlachetnych w Wielkiej Brytanii.
  Szafir jest wymieniony w Biblii jako jeden z kamieni pektorału Aarona oraz w Apokalipsie św. Jana stanowi ozdobę drugiej warstwy fundamentu niebiańskiego Jeruzalem.
  Zdaniem ezoteryków szafir jest panem i władcą wszystkich innych klejnotów i zamyka w sobie wszystkie cnoty i moce niosące ze sobą wszelkie dobrodziejstwa mogące leczyć i uszczęśliwiać ludzi.
  Szafir jest kamieniem wiary i spokoju, jest silnym kamieniem opiekuńczym, czczonym jako nieodgadniona pieczęć mądrości. Okultyści nazywają szafir Kryształową Pieczęcią Niebios.

 • Szmaragd

  SZMARAGD - szlachetny i niezwykle cenny kamień jubilerski i kolekcjonerski. Jest odmianą berylu należącego do grupy krzemianów.
  Obecnie szmaragdy wytwarzane są syntetyczne, a te naturalne bardzo często są "poprawiane". Nazwa pochodzi z greckiego "smaragdos" czyli zielony kamień. Niezwykłym rodzajem jest tzw. szmaragd trapiche, który występuje bardzo rzadko, a charakteryzuje się sześcioramienną gwiazdą w swoim poprzecznym przekroju.

 • Szungit

  Występuje w proterozoicznych osadach w okolicy miejscowości Szunga w Karelii w północno-zachodniej Rosji (stąd jego nazwa).
  SZUNGIT jest unikatowym minerałem ze względu na obecność w nim rzadkiej postaci cząsteczek węgla przypominających kształtem piłkę nożną - fulerenów.
  Naturalny węgiel szungitowy potrafi osłabiać działanie fal elektromagnetycznych. Jest on wykorzystywany w medycynie i kosmetologii, a jego właściwości sprawiają, że jest bardzo silnym antyoksydantem.

 • Tanzanit

  TANZANIT (tanganit) jest przezroczystą lub niebieską odmianą zoisytu. Został odkryty i jest wydobywany w Tanzanii, stąd jego nazwa choć początkowo został wzięty za szafir. Tanzanit jest bardzo cennym kamieniem jubilerski i kolekcjonerskim, który szczególnie sobie ukochała Elizabeth Taylor.

 • Topaz

  TOPAZ jest rzadko spotykanym minerałem z gromady krzemianów. Jest przezroczysty, kruchy, twardy i ciężki. Topaz występuje w grejzenach i kwaśnych skałach magmowych zwykle w towarzystwie turmalinu, kasyterytu, fluorytu i muskowitu. Topaz charakteryzuje się ogromnym bogactwem kolorów i znanych jest 150 jego różnych postaci. Topaz ma zastosowanie w przemyśle do produkcji materiałów ściernych i ogniotrwałych.
  Jest wysoko ceniony i poszukiwany przez kolekcjonerów. Topaz w jubilerstwie jest stosowany do wyrobu cennej biżuterii, w przypadku tego kamienia stosuje się szlif fasetkowy.
  W ezoteryce topaz jest kamieniem Merkurego. Kamień ten pomaga w wyrażaniu siebie, skupieniu uwagi, kreatywności, logicznym myśleniu i zyskaniu przychylności przełożonych. Topaz jest kamieniem twórczości, logiki i rozumu.

 • Turkus i turkmenit


  No, TURKUS. I co po tym?
  Że słodki, naiwny, infantylny prawie? Bywa...
  Z dziką różą - nie do twarzy.
  Z tulipanem - ciepło.
  Ze stokrotką niewinnie i wdzięcznie.
  Z niezapominajką? Zgadnij sam:)
  Z jabłkiem zielonkawym - nie rozdzielisz.
  Rzucisz, byle gdzie upadnę. W głębiach morza mnie nie znajdziesz. Na pustyni palącym piasku zmienię się, nie rozpoznasz. Na brunatnej ziemi okrzepnę, stwardnieję. Co Ci po tym, gdy mnie wdepcze zwierza dzikiego kopyto, czy pięknej panny mały bucik?
  W Twoich oczach... utonę, pogrążę się i zostanę...

 • Turmalin

  TURMALIN jest minerałem z grupy krzemianów, jest wiele odmian turmalinu o różnych barwach. Turmalin poza pospolitą odmianą szerylem, jest minerałem rzadkim i cennym. Kryształy turmalinu są cenione i poszukiwane przez kolekcjonerów, są również wykorzystywane do wyrobu cennej biżuterii. Szczególnie poszukiwany jest wielobarwny elbait czyli turmalin arbuzowy, niektóre okazy zawierają nawet 15 kolorów.

 • Tygrysie oko

  Kwarcowe TYGRYSIE OKO – żółta, złocistożółta, brunatnożółta, nieprzezroczysta odmiana kwarcu. Wykazuje optyczny efekt kociego oka w postaci wędrującej podczas poruszania kamieniem, pasowej migotliwości. Efekt ten wywołują włókniste wrostki utlenionego krokidolitu , rzadziej crossytu, czy tremolitu. Minerały te zostały zastąpione przez tlenki i wodorotlenki żelaza – głównie hematytu i goethytu. Kwarcowe tygrysie oko zazwyczaj współwystępuje z kwarcowym sokolim okiem czasami też z kwarcowym bawolim okiem, które różnią się od niego stopniem utlenienia wrostków amfiboli.

 • Miedź

  Miedź już od czasów starożytnych była wykorzystywana do wyrobu biżuterii.

 • Gold-filled

  "Gold-filled" - jest to metoda polegająca na wtopieniu za pomocą technologii dyfuzyjnej (wysokie ciśnienie i temperatura) prawdziwego 5% 14-karatowego, walcowanego złota w metal kolorowy - w naszym przypadku mosiądz.

  Zaletą tej technologii jest to, że na powierzchni przedmiotu powstaje bardzo gruba warstwa złota, która może być nawet sto razy grubsza od warstwy złota nałożonej metodą pozłacania.

  Noszenie biżuterii produkowanej ze złota "Gold-filled" nie spowoduje żadnych ujemnych objawów zdrowotnych, które występują przy noszeniu innych przedmiotów pozłacanych. Biżuteria taka nie zabarwia skóry, jej powierzchnia nie traci połysku, nie powoduje chorób alergicznych i odporna jest na działanie chemikaliów. Właściwości mechaniczne i fizyczne są zbliżone do złota 14-karatowego. Przedmioty produkowane technologią dyfuzyjną zachowują swe piękno i błysk przez bardzo długie lata. Technologia dyfuzyjna została opatentowana i stosowana w Stanach Zjednoczonych na początku zeszłego stulecia. Przedmioty które pochodzą z tego okresu zachowały do dzisiaj czarujący wygląd złota.

  Biżuteria "Gold-filled" jest ekonomiczną alternatywą dla litego złota.

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 53 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 53 elementów