Przejdź do treści

Jak dbać o biżuterię?

Chroń przed wodą

Starajmy się chronić biżuterię przed kontaktem z wodą, zarówno z kranu jak i w morzu czy jeziorze. Zawarte w wodzie mikro i makro elementy mogą szkodzić, wpływając negatywnie na wygląd biżuterii. W regularnym kontakcie z wodą biżuteria stopniowo traci swój połysk, a także może ulegać odbarwieniom. Szczególnie dotyczy to produktów wykonanych z pereł naturalnych i masy perłowej, która jest materiałem bardzo wrażliwym. Należy pamiętać o ściąganiu biżuterii także przed każdą kąpielą i myciem naczyń.

Zdejmuj biżuterię przed wysiłkiem fizycznym

Gdy idziesz na siłownię, jogging lub masz w planach inną aktywność, zostaw biżuterię w domu. Ćwicząc łatwo jest zerwać łańcuszek, czy naszyjnik, nie wspominając już o bransoletkach. Nigdy nie noś pierścionków podczas wykonywania ciężkich prac ręcznych, podnosząc ciężkie rzeczy bardzo łatwo jest wygiąć pierścionek lub nim zahaczyć, co może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia, poza tym wykonywanie ćwiczeń jest wygodniejsze i przyjemniejsze, gdy nic Ci nie przeszkadza. Ponadto biżuteria nie lubi potu, z którym wydzielane są z organizmu toksyny, podobnie jak w punkcie pierwszym one także mogą powodować zmianę koloru metali szlachetnych. Pamiętaj nieważne ile kosztowała Twoja biżuteria, jeśli wygląda na delikatną to właśnie taka jest, szanuj więc ją i obchodź się z nią delikatnie.

Nie dopuszczaj do kontaktu z chemią

Oddziaływanie na biżuterię detergentów używanych, chociażby do zmywania naczyń czy do prania bardzo często powoduje natychmiastową ich interakcję z powierzchnią biżuterii. Sytuacja ta dotyczy także kosmetyków do ciała i włosów, a także perfum, czy dezodorantów. Składniki detergentów używanych w produktach chemicznych bardzo często są przyczyną przebarwień biżuterii lub skóry w miejscu jej kontaktu z biżuterią. Biżuteria w dużej mierze nie jest wykonywana czystych metali szlachetnych, ale ich stopów, które niestety bardzo szybko wchodzą w reakcję z różnymi substancjami chemicznymi. Środki chemiczne mogą też uszkadzać kamienie naturalne i te tworzone w laboratoriach, a także cyrkonie, powodując ich matowienie.

Przechowuj biżuterię w odpowiedni sposób

Biżuteria może też niszczyć się kiedy jej nie nosisz. Częstym błędem jest niewłaściwe przechowywanie biżuterii. Biżuteria nigdy nie powinna być wrzucana ot tak do szuflady ani trzymana na szczycie komody lub w łazience, traktując w ten sposób swoje błyskotki, narażasz je na zarysowania i uszkodzenia. Biżuterię najlepiej jest trzymać w odpowiednim pudełku lub woreczku, przeznaczonym do przechowywania biżuterii. Jeśli masz bogatą kolekcje biżuterii, powinnaś zaopatrzyć się w specjalny kuferek do jej przechowywania, który ma wiele małych przegródek, na różnego rodzaju biżuterię, a jego wnętrze wyścielone jest miękkim materiałem. Nie zapomnij, aby odpowiednio zabezpieczyć biżuterię gdy zabierasz ją w podróż. Gdy przewozisz biżuterię, odseparuj od siebie każdą sztukę, łańcuszki, pierścionki i kolczyki itd., dzięki temu uchronisz biżuterię przed zadrapaniami, plątaniem się łańcuszków lub innymi uszkodzeniami.

Przywróć biżuterii blask

By zachować na dłużej blask i piękno biżuterii zaleca się jej odpowiednie zabezpieczanie, ale także prawidłowa jej pielęgnacja. Biżuteria zarówno złota, jak i srebrna ulega stopniowemu utlenianiu się co powoduje, że srebro ciemnieje, a złoto traci blask. Biżuteria długo nienoszona i nieodpowiednio zabezpieczona często też pokrywa się warstwą kurzu. Najlepszą metodą dbania o biżuterię jest jej oczyszczanie z kurzu i bakterii, za pomocą specjalnej ściereczki.

Dzięki regularnemu jej używaniu biżuteria na dłużej zachowa swój blask. Do czyszczenia wyrobów srebrnych, niezawierających kamieni i cyrkonii można używać specjalnego płynu do biżuterii Argentum. Przed jego użyciem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją użycia. Biżuterię mocno zanieczyszczoną warto oddać w ręce specjalistów jubilerów, którzy w profesjonalny sposób ją odnowią przywracając jej blask.