Rubin

RUBIN jest minerałem z gromady tlenków i podobnie jak szafir jest odmianą korundu. Jest to bardzo rzadki i wysoko ceniony kamień szlachetny o barwie od bladoróżowej do krwistoczerwonej. Niektóre okazy wykazują polichroizm, czyli zmienność barw w zależności od polaryzacji światła, oraz luminescencję, czyli zjawisko emisji fal świetlnych (zimnego ...

RUBIN jest minerałem z gromady tlenków i podobnie jak szafir jest odmianą korundu. Jest to bardzo rzadki i wysoko ceniony kamień szlachetny o barwie od bladoróżowej do krwistoczerwonej. Niektóre okazy wykazują polichroizm, czyli zmienność barw w zależności od polaryzacji światła, oraz luminescencję, czyli zjawisko emisji fal świetlnych (zimnego świecenia). Znane są również okazy wykazujące fluorescencję - zjawisko emitowania światła przez wzbudzony atom lub cząsteczkę w kolorach jasnożółtym i kremowym. Niezwykle rzadko spotykane są okazy rubinu zawierające wrostki rutylu wywołujące zjawisko asteryzmu – rubin gwiaździsty oraz efekt kociego oka. Wszystkie te cechy sprawiają, że rubin należy do najcenniejszych kamieni szlachetnych. Niesłychanie rzadkie i bardzo cenne są również rubiny o barwie tzw. "czerwieni krwi gołębiej" czyli czerwieni o delikatnym niebieskawym odcieniu.
Rubin znajduje zastosowanie z automatyce, elektronice i mechanice precyzyjnej oraz jako element nowoczesnych laserów rubinowych. Jednak największe znaczenie ma w jubilerstwie do produkcji bardzo drogiej biżuterii.
Przez ezoteryków jest nazywany kamieniem miłości, ciszy i spokoju. Medytacja z rubinem pomaga wyzbyć się przejawów zła, negatywnych emocji, napięć i zmęczenia, pomaga wzmocnić ducha i otworzyć się na przepływ uzdrawiającej energii.

Więcej

Rubin Jest 176 produktów.

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 176 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 176 elementów